Bir Yönetim Aracı Olarak Diyalog

İş hayatı açıkça söylenmese de galibiyet ve yenilgilerin yaşandığı, yenilenlerin sıranın kendilerine gelmesini bekleyerek rövanşa hazırlandıkları bir ortamı çok uzun yıllardır destekliyor. Sıradan bir toplantıdan üst düzey yönetim kararlarına kadar birçok alanda yaşanan bu galibiyet ve yenilgi durumu çoğu zaman yöneticilerin dikkatlerini iş sonuçları yerine rakip olarak algıladıkları çalışma arkadaşlarının pozisyonlarına odaklıyor. Bunun sonucu olarak da yöneticiler sonuçlardan daha çok ilişki sorunlarından konuşur hale geliyorlar.

Bir Yönetim Aracı Olarak Diyalog Workshop'ı katılımcılara birlikte çalışmanın başka ve daha verimli yolları olduğunu yaşatarak öğretiyor. Güç savaşlarını ve politik çekişmelerin ötesine geçerek ortak zekanın ve tüm yeteneklerin kullanılabildiği, yeni olasılıklara kapı açan yönetim yaklaşımını iş dünyası liderlerine öneriyor.

Bu workshop'ta yöneticiler hangi yaklaşımlarının şirketlerinde aslında var olan potansiyelin ortaya çıkmasını engellediğini ve çoğunlukla olabileceğini hissettikleri şeylerin neden bir türlü gerçeğe dönüşmediğini uygulamalarla deneyimliyorlar.  Katılımcılar bu çalışmada ayrıca gerçek bir dialog ortamı oluşturulduğunda potansiyelin nasıl şaşırtıcı sonuçlarla açığa çıktığını, bilinen ve beklenenin ötesine geçmenin nasıl mümkün olabildiğini görüyorlar.